Ten dzień nawiązuje do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. Do Polski w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.
Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe umieszczone na fladze, godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11. listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.
Również nasza szkoła włączyła się w obchody Święta Niepodległości i punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy na Miejscu Pamięci hymn Polski oraz inne pieśni patriotyczne. Po przyjściu do budynku głównego uczniowie wzięli udział w interaktywnym montażu słowno-dźwiękowym pt. "Co to jest Niepodległość?"
11. listopada jest dniem ważnym dla wszystkich Polaków, bo pozwala kultywować tradycję i zachęca do poznania dziejów Polski.